Logo dostawcy Logo dostawcy

Według Kiszczaka pomysł transformacji PRL w III RP zrodził się w kręgach PZPR

WP, PAP | dodane 2016-02-24 (17:35) 1 rok 2 miesiące 4 dni 8 godzin i 16 minut temu | 297 opinii
 
Według Kiszczaka pomysł transformacji PRL w III RP zrodził się w kręgach PZPR

• Kiszczak: inicjatywa zmiany ustrojowej wyszła od władz PRL
• Zdaniem generała władze PRL chciały transformacją uchronić Polskę od rozlewu krwi
• Korwin-Mikke: Okrągły Stół, który poprzedził transformację, był wynalazkiem Kiszczaka

W jednym z dokumentów udostępnionych przez IPN, Czesław Kiszczak wskazuje, że lata 1990-1991 to czas, kiedy w Polsce dokonuje się szczególnie ważny etap transformacji. ''Podkreślić należy przy tym – pisze dalej – że inicjatywa dokonania tej transformacji wyszła od centralnych politycznych i państwowych władz funkcjonujących w PRL”.

Następnie rozwija ten wątek, wskazując, że ''założeniem, które legło u podstaw tej inicjatywy była troska o uniknięcie wystąpienia w Polsce sytuacji zbliżonych do wydarzeń z okresu bezpośrednio powojennego, poznańskich z 1956 r., na wybrzeżu z 1970 r. i radomskich z 1976 r.''.

Z tym zapiskami ciekawie korespondują listy, jakie u progu lat 90. kierowali do niego politycy wywodzący się z opozycji. Chodzi o te osoby, które brały udział w poprzedzających transformację ustrojową obradach Okrągłego Stołu.

Na przykład Tadeusz Mazowiecki w liście z 28 sierpnia 1989 roku pisze: ''Nasz wspólny wysiłek przy 'okrągłym stole', gdzie odegrał Pan tak istotną rolę, a także szczere i życzliwe wobec mojej osoby rozmowy wysoko cenię. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana dla 'tworzenia nowego oblicza Polski' jak Pan to nazwał w swoim liście i 'pomyślnej przyszłości naszej Ojczyzny''.

W innym liście, z 13 lipca 1990 roku, za współpracę przy Okrągłym Stole dziękuje Kiszczakowi Aleksander Hall, wtedy minister. Pisze: ''przyniosła mi ona wiele satysfakcji''.

W zgromadzonym zbiorze dokumentów znajdujemy również bardzo krytyczny względem Kiszczaka – i w ogóle idei okrągłostołowego porozumienia - list autorstwa Janusza Korwina-Mikkego. Podkreśla w nim, że generał jest nie tylko ''współtwórcą okrągłego stołu'', ale również ''jego wynalazcą i manipulatorem''. W dalszej części atakuje: ''To Pan powyciągał z lamusa rozmaite postacie polityczne z różnych epok, mianując je 'stronami negocjacji'. Niektóre były zupełnie nieznane, niektóre znane tylko słuchaczom 'Wolnej Europy' […]. W każdym razie: to Pan dobierał sobie rozmówców wedle woli – a nie my wybieraliśmy naszych reprezentantów. Dobierał ich Pan też zręcznie''.

W środę IPN udostępnił dokumenty znalezione w domu Czesława Kiszczaka. Są wśród nich m.in. fragmenty wspomnień generała i jego odręczne notatki; dokumenty z wojskowych akt personalnych Kiszczaka (do 1981 r. pracował on w wojskowych służbach specjalnych PRL; potem był do 1990 r. szefem MSW); częściowo wypełniony zeszyt pracy WSW należący do Kiszczaka oraz maszynopis książki dotyczącej Kiszczaka i materiały do jego przygotowywanej biografii.

Więcej o drugiej partii dokumentów Kiszczaka udostępnionych przez IPN:
Instytut Pamięci Narodowej udostępnił drugą partię materiałów z archiwum gen. Kiszczaka

Polub historia.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 166 98,81%
nie 2 1,19%

Opinie (297)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
hulk1811 2016-03-08 (21:13) 1 rok 1 miesiąc 20 dni 4 godziny i 38 minut temu

Sierpień 1980r od 1945r był jedynym zrywem społecznym gdzie nie przelała się krew. Odbył się przez blokadę zakładów pracy, inne były krwawe, przedstawiłem temat w artykule „Polskie mięso armatnie w syjonistyczno - żydowskich łapach.” Nie łudzimy się PZPR nie ustąpiła po to żeby przegrać, odpowiedz była w grudni 1981r

odpowiedz

0
0
~trzeżwiejący 2016-03-05 (18:57) 1 rok 1 miesiąc 23 dni 6 godzin i 54 minuty temu

nie dajmy się zwariować.10 mil.nie siedziało przy okrągłym stole.Znowy jakieś fusy,które nie lubią Polski,chcą nas na siebie napuścić

odpowiedz

3
1
~44!! 2016-03-05 (18:28) 1 rok 1 miesiąc 23 dni 7 godzin i 23 minuty temu

no tak Jaruzel nas ratował przed sowietami.KIszczak przed rodzimymi czołgami.Sami obrońcy narodu. Krok po kroku wyjaśnia się czym był "okrągły stół".A Gwiazda i śp.Walentynowicz od lat to mówili

odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy...

Najpopularniejsze

Brak popularnych artykułów.

Zostań naszym autorem!
Chcesz napisać artykuł historyczny?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub filmy z własnych rekonstrukcji historycznych?

Napisz do nas

Kontakt z redakcją

pozostało 5000 znaków

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza jest Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Traugutta 115C. Dane osobowe będę przetwarzane w celu przekazania treści za pośrednictwem Serwisu historia.wp.pl. Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dziękujemy za kontakt!

Wiadomość została przesłana do redakcji serwisu.

zamknij okno