Logo dostawcy

Tajemnice PRL: Chiny sprzeciwiły się interwencji zbrojnej ZSRR w Polsce w październiku 1956 roku

WP | dodane 2016-03-15 (11:38) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 14 godzin i 4 minuty temu | 166 opinii
 

- Jednym z powodów, dla których w październiku 1956 roku władze ZSRR nie zdecydowały się na interwencję zbrojną w Polsce był sprzeciw komunistycznych Chin – powiedział w programie ''Tajemnice PRL'' prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W październiku 1956 roku atmosfera polityczna w Polsce osiągnęła stan wrzenia. Społeczeństwo wyrażało niechęć względem ZSRR. Również część elit partyjnych, których liderem był Władysław Gomułka, oczekiwała zmian, które zakończyłyby w Polsce ciemną noc stalinizmu. 19 października na rozmowach w Warszawie pojawiła się radziecka delegacja z Nikitą Chruszczowem na czele.

- Chruszczow i jego otoczenie musieli działać w przekonaniu, że jest zagrożona radziecka kontrola nad Polską. Jednak podczas rozmów Gomułka starał się przekonać lidera delegacji ZSRR, że jeśli Polska ma pozostać krajem pod rządami komunistów i lojalnym członkiem bloku radzieckiego, to wiele musi się zmienić w kwestii relacji polsko-radzieckich. Muszą one stać się bardziej partnerskie, powinna zaistnieć polska autonomia i polska droga do socjalizmu – mówi prof. Machcewicz.

Rozmowy zostały przerwane po kilkunastu godzinach, a Chruszczow wrócił do Moskwy z resztą sowieckiej ekipy w godzinach rannych 20 października. Jednak po powrocie wydał rozkaz zatrzymania marszu Armii Czerwonej na Warszawę, której dwie dywizje zdążyły już opuścić swoje bazy w Bornym Sulinowie na Pomorzu Zachodnim i w Żaganiu na Dolnym Śląsku.

- Można domniemywać, że ta decyzja była uwarunkowana dwoma czynnikami. Po pierwsze, komunistyczne Chiny wysłały do Moskwy bardzo wyraźny sygnał, że nie życzą sobie siłowego rozwiązania w Polsce. Po drugie, wybuchły walki w Budapeszcie. Chruszczow uznał, że ZSRR nie może sobie pozwolić na interwencję zbrojną w dwóch krajach – mówi prof. Machcewicz.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z Polski ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w programie wystąpią historycy - najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

Polub historia.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 449 53,77%
nie 386 46,23%

Opinie (166)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
1
~Franek1211 2016-06-04 (16:59) 10 miesięcy 24 dni 8 godzin i 43 minuty temu

Stosunki Polsko Chińskie mają dobre tradycje również we ścisłej współpracy naukowo - technicznej w okresie PRL.Dlaczego się o tym nie pisze, a historycy milczą.Boją się IPN.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
13
~zlotousty 2016-03-16 (15:44) 1 rok 1 miesiąc 12 dni 9 godzin i 58 minut temu

Troche argumentow politycznych lub stronniczych - ot cala internautow dyskusja. W 1951 powstala firma CHIPOLBROK do lamania blokady Chin przez USA+Taiwan. W sumie praktycznie prywatna w obu krajach bo rozliczenia sa wylacznie we Frankach Szwajcarskich. Od lat 60-tych bywalem b.czesto w Chinach i nie tylko. Mao w 1956 jednak rzeczywiscie pogrozil palcem Rosji aby nie ruszala Polski. W pozniejszym czasie grozbe spelnil bo widzialem w Chinach autentyczna mape na ktorej Polska graniczyla z Chinami na Uralu. Milo nawet bylo patrzec. Dla mnie nieznajomosc tej historii w Polsce troche martwi, a jednoczesnie denerwujace sa czasem wypowiedzi o Chinach poczawszy od takich "medrcow" jak Walesa.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
0
~Dziadek 2016-04-06 (06:45) 1 rok 22 dni 18 godzin i 57 minut temu

Chiny sprzeciwiły się interwencji zbrojnej ZSRR w Polsce w październiku 1956 roku - dlaczego przeinacza się nadal historię? Dlaczego OCHAB musiał odejść z funkcji I Sekretarza PZPR? Bo to Ochab pod groźbą odbezpieczonego pistoletu, w obecności ambasadora Chin w jego gabinecie, kazał odłożyć "czerwoną" słuchawkę wzywającą do przekroczenia granicy Sowiecko-PRLowskiej. Gomółka nastał później !!! Uczcie się młodzi historycy trochę lepiej.

odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy...

Najpopularniejsze

Brak popularnych artykułów.

Zostań naszym autorem!
Chcesz napisać artykuł historyczny?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub filmy z własnych rekonstrukcji historycznych?

Napisz do nas

Kontakt z redakcją

pozostało 5000 znaków

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza jest Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Traugutta 115C. Dane osobowe będę przetwarzane w celu przekazania treści za pośrednictwem Serwisu historia.wp.pl. Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dziękujemy za kontakt!

Wiadomość została przesłana do redakcji serwisu.

zamknij okno