Logo dostawcy Tajemnice PRL: Chiny sprzeciwiły się interwencji zbrojnej ZSRR w Polsce w październiku 1956 roku

WP | dodane 2016-03-15 (11:38) 7 miesięcy 11 dni 23 godziny i 23 minuty temu | 166 opinii
 

- Jednym z powodów, dla których w październiku 1956 roku władze ZSRR nie zdecydowały się na interwencję zbrojną w Polsce był sprzeciw komunistycznych Chin – powiedział w programie ''Tajemnice PRL'' prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

W październiku 1956 roku atmosfera polityczna w Polsce osiągnęła stan wrzenia. Społeczeństwo wyrażało niechęć względem ZSRR. Również część elit partyjnych, których liderem był Władysław Gomułka, oczekiwała zmian, które zakończyłyby w Polsce ciemną noc stalinizmu. 19 października na rozmowach w Warszawie pojawiła się radziecka delegacja z Nikitą Chruszczowem na czele.

- Chruszczow i jego otoczenie musieli działać w przekonaniu, że jest zagrożona radziecka kontrola nad Polską. Jednak podczas rozmów Gomułka starał się przekonać lidera delegacji ZSRR, że jeśli Polska ma pozostać krajem pod rządami komunistów i lojalnym członkiem bloku radzieckiego, to wiele musi się zmienić w kwestii relacji polsko-radzieckich. Muszą one stać się bardziej partnerskie, powinna zaistnieć polska autonomia i polska droga do socjalizmu – mówi prof. Machcewicz.

Rozmowy zostały przerwane po kilkunastu godzinach, a Chruszczow wrócił do Moskwy z resztą sowieckiej ekipy w godzinach rannych 20 października. Jednak po powrocie wydał rozkaz zatrzymania marszu Armii Czerwonej na Warszawę, której dwie dywizje zdążyły już opuścić swoje bazy w Bornym Sulinowie na Pomorzu Zachodnim i w Żaganiu na Dolnym Śląsku.

- Można domniemywać, że ta decyzja była uwarunkowana dwoma czynnikami. Po pierwsze, komunistyczne Chiny wysłały do Moskwy bardzo wyraźny sygnał, że nie życzą sobie siłowego rozwiązania w Polsce. Po drugie, wybuchły walki w Budapeszcie. Chruszczow uznał, że ZSRR nie może sobie pozwolić na interwencję zbrojną w dwóch krajach – mówi prof. Machcewicz.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z Polski ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w programie wystąpią historycy - najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

Polub historia.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 449 53,77%
nie 386 46,23%

Opinie (166)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
1
~Franek1211 2016-06-04 (16:59) 4 miesiące 22 dni 18 godzin i 2 minuty temu

Stosunki Polsko Chińskie mają dobre tradycje również we ścisłej współpracy naukowo - technicznej w okresie PRL.Dlaczego się o tym nie pisze, a historycy milczą.Boją się IPN.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

40
13
~zlotousty 2016-03-16 (15:44) 7 miesięcy 10 dni 19 godzin i 17 minut temu

Troche argumentow politycznych lub stronniczych - ot cala internautow dyskusja. W 1951 powstala firma CHIPOLBROK do lamania blokady Chin przez USA+Taiwan. W sumie praktycznie prywatna w obu krajach bo rozliczenia sa wylacznie we Frankach Szwajcarskich. Od lat 60-tych bywalem b.czesto w Chinach i nie tylko. Mao w 1956 jednak rzeczywiscie pogrozil palcem Rosji aby nie ruszala Polski. W pozniejszym czasie grozbe spelnil bo widzialem w Chinach autentyczna mape na ktorej Polska graniczyla z Chinami na Uralu. Milo nawet bylo patrzec. Dla mnie nieznajomosc tej historii w Polsce troche martwi, a jednoczesnie denerwujace sa czasem wypowiedzi o Chinach poczawszy od takich "medrcow" jak Walesa.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

3
0
~Dziadek 2016-04-06 (06:45) 6 miesięcy 21 dni 4 godziny i 16 minut temu

Chiny sprzeciwiły się interwencji zbrojnej ZSRR w Polsce w październiku 1956 roku - dlaczego przeinacza się nadal historię? Dlaczego OCHAB musiał odejść z funkcji I Sekretarza PZPR? Bo to Ochab pod groźbą odbezpieczonego pistoletu, w obecności ambasadora Chin w jego gabinecie, kazał odłożyć "czerwoną" słuchawkę wzywającą do przekroczenia granicy Sowiecko-PRLowskiej. Gomółka nastał później !!! Uczcie się młodzi historycy trochę lepiej.

odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy...

Zostań naszym autorem!
Chcesz napisać artykuł historyczny?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub filmy z własnych rekonstrukcji historycznych?

Napisz do nas

Kontakt z redakcją

pozostało 5000 znaków

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza jest Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Traugutta 115C. Dane osobowe będę przetwarzane w celu przekazania treści za pośrednictwem Serwisu historia.wp.pl. Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dziękujemy za kontakt!

Wiadomość została przesłana do redakcji serwisu.

zamknij okno