Trwa ładowanie...
d4at6lz
Temat

chrystianizacja

Historica: Kiedy zakończyła się chrystianizacja Polski?
17-03-2016 14:10

Historica: Kiedy zakończyła się chrystianizacja Polski?

Historycy nie są dziś zgodni co do tego, czy chrzest Polski miał miejsce w 966 roku. Mógł się odbyć kilka lat później, albo nawet wcześniej. Poza tym, powinno się mówić raczej o "chrzcie Mieszka", niż "chrzcie Polski". Wynika to z tego, że na nową wiarę nawrócił się tylko sam książę i jego najbliższe otoczenie. Natomiast chrystianizacja wsi przebiegała wolno i opornie. Chłopi często praktykowali dwuwiarę wedle zasady ''Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek''. Duchowni skarżyli się też, że wierni bywają w kościele ''rzadko lub wcale''. Droga do chrześcijańskiej Polski była więc kręta i wyboista...

Poganie przez 200 lat stanowili większość w chrześcijańskim państwie Piastów
21-07-2015 18:17

Poganie przez 200 lat stanowili większość w chrześcijańskim państwie Piastów

Pierwsze kościoły kraju Piastów powstawały najpierw w najznaczniejszych grodach Wielkopolski, potem w większych ośrodkach pozostałych ziem państwa, później w mniejszych grodach, zaś we wsiach pojawiły się dopiero od drugiej połowy XII wieku. Działo się tak dlatego, że w pierwszej fazie chrystianizacji liczyło się przede wszystkim nawrócenie grupy ludzi najważniejszych dla funkcjonowania państwa (drużynników, możnych), ci zaś przebywali u boku władcy, albo zamieszkiwali grody. Inaczej podchodzono do ludzi prostych - nimi niewiele się przejmowano, więc przez pierwsze dwa wieki mało kogo z rządzących obchodziło, w co wierzą - pisze Artur Szrejter w artykule dla WP.

Wprowadzanie chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Jak powstała Polska?
16-06-2015 13:16

Wprowadzanie chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Jak powstała Polska?

Domniemani przodkowie Mieszka i on sam musieli siłą - na drodze niezwykle krwawych walk trwających od początku X wieku - jednoczyć pod swą władzą ziemie między Karpatami a Bałtykiem. Pojęcia "Polanie" (i wyrosłe z niego "Polacy") oraz łacińskie "Polonia" i odpowiadające mu słowiańskie "Polska" są prawdopodobnie tworami sztucznymi, które powstały w ramach prowadzonej przez pierwszych Piastów dalekowzrocznej i przemyślanej polityki konsolidacyjnej swego władztwa. Wymyślenie tych terminów było zapewne jednym z działań propagandowych, mających na celu nadanie jednolitych nazw nowemu państwu oraz zamieszkującej je ludności. Kto więc w latach 60. X wieku przyjął chrzest, skoro nie cała "Polska"? - pisze Artur Szrejter w artykule dla WP.

d4at6lz
d4at6lz