Życie erotyczne w II Rzeczpospolitej

aktualizacja 2015-05-14 (10:32) 1 rok 10 miesięcy 11 dni 22 godziny i 35 minut temu | 196 opinii
1 / 10
Prawda o seksie w II Rzeczpospolitej

Prawda o seksie w II Rzeczpospolitej

"Praca pierwszych seksuologów miała w sobie rys tragizmu. Wszyscy przyznawali, że nawet jeśli seks zabija, to nie da się przed nim uciec. Wielką popularność zdobywały sobie koncepcje filozoficzne, zgodnie z którymi światem i ludzką egzystencją rządzi wyłącznie ślepy, bezwzględny popęd płciowy. To za jego sprawą powstają cywilizacje i za jego przyczyny giną narody. (...) Nauka od pierwszej skrajności i zupełnego odrzucenia roli życia płciowego przeszła w skrajność drugą - bagatelizując całą resztę ludzkiej kultury. Liczyć miał się tylko seks" - pisze Kami Janicki w książce "Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce".

Zachowawcze środowiska grzmią że Polska znajduje się na krawędzi moralnej zagłady: tysiące gimnazjalistów oddają się męskiej prostytucji a pedofilia uchodzi w mieszczańskich domach za formę zabawy z dziećmi. W samej Warszawie przeprowadza się 20 000 aborcji rocznie. Konserwatyści udają jednak, że problem nie istnieje. Pod ich naciskiem przestępczość seksualna jest ignorowana a Polki pragnące wyzwolenia są wyzywane od wariatek i nazywane histeryczkami.

Feministki żądają prawa do "całego życia". Sklepikarze handlują kondomami z wypustkami. Krakowski lekarz odkrywa kobiecy orgazm na wiele lat przed Amerykanami. W szkole jawnie odbywają się lekcje edukacji seksualnej i handel erotycznymi pocztówkami. Politycy i publicyści dyskutują o związkach partnerskich i legalizacji poligamii. Tylko w Wirtualnej Polsce, przed oficjalną premierą, przedstawiamy fragmenty nowej książki Kamila Janickiego "Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce" (wyd. Znak Horyzont). Publikacja odmalowuje wielkie zderzenie światopoglądów i spór obyczajowy, który podzielił przedwojenną Polskę.

(evak)

Na zdjęciu: kobieta w swoim królestwie, fotografia z czasopisma "Światowid", 1929 r.

1 / 10

Polub historia.wp.pl na Facebooku

Oceń
tak 86 59,72%
nie 58 40,28%

Opinie (196)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

14
5
~juziek 2015-05-25 (15:05) 1 rok 10 miesięcy 18 godzin i 2 minuty temu

ciekawe czy wtedy znali walenie konia?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
0
~Piotruś 2016-04-18 (13:33) 11 miesięcy 7 dni 19 godzin i 34 minuty temu

Polecam książkę "Życie erotyczne pisowskiego prawaka" Romana Gomuca.

odpowiedz

53
8
~akm 2015-05-18 (05:10) 1 rok 10 miesięcy 8 dni 3 godziny i 57 minut temu

Dopiero w PRL-u kobiety odzyskały godność.W obecnym systemie znowu wróciła prostytucja.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Pokaż więcej komentarzy...

Najpopularniejsze

Brak popularnych artykułów.

Zostań naszym autorem!
Chcesz napisać artykuł historyczny?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub filmy z własnych rekonstrukcji historycznych?

Napisz do nas

Kontakt z redakcją

pozostało 5000 znaków

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza jest Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Traugutta 115C. Dane osobowe będę przetwarzane w celu przekazania treści za pośrednictwem Serwisu historia.wp.pl. Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dziękujemy za kontakt!

Wiadomość została przesłana do redakcji serwisu.

zamknij okno