Tajemnice Bolesława Piaseckiego

aktualizacja 2015-01-30 (11:27) 2 lata 3 miesiące 23 dni 3 godziny i 18 minut temu | 102 opinie
1 / 12
Tajemnice Bolesława Piaseckiego

Tajemnice Bolesława Piaseckiego

15 czerwca 1934 r. w centrum Warszawy został zastrzelony minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki. Zabójcy nie zatrzymano, a śledztwo od razu potoczyło się w kierunku organizacji prawicowych. Dwa miesiące wcześniej powstał bowiem Obóz Narodowo- Radykalny skupiający młodych, najbardziej aktywnych działaczy endecji. Przypisywano im liczne napady na lokale PPS i Bundu (żydowskiej partii socjalistycznej) oraz próby fizycznej eliminacji działaczy lewicowych. W ciągu kilkudziesięciu godzin po zamachu władze dokonały masowych aresztowań działaczy prawicy. I chociaż niebawem okazało się, że zamachu na Pierackiego dokonali nacjonaliści ukraińscy, to wykorzystano tę sprawę do rozprawienia się z ONR.

Już w nocy z 6 na 7 lipca 1934 r. do utworzonego właśnie obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej wyekspediowano pierwszych dziewięciu działaczy ONR. Był wśród nich 19-letni student prawa, Bolesław Piasecki, który pomimo młodego wieku cieszył się już znacznym autorytetem. Inna sprawa, że faktycznie sprawiał wrażenie człowieka urodzonego do tego, aby być wodzem.

Internowani jechali do Berezy w doskonałych humorach, uważając, że warunki odosobnienia nie będą specjalnie uciążliwe, a samo zatrzymanie znacznie wzbogaci ich biografie polityczne. Na miejscu szybko okazało się, że o żadnej nauce nie ma mowy, gdyż endecy zostali poddani brutalnemu procesowi "resocjalizacji". Jednak zgodnie z obowiązującymi przepisami ich pobyt w Berezie trwał tylko trzy miesiące, co nie wpłynęło na zmianę ich poglądów. A do najbardziej nieprzejednanych należał Bolesław Piasecki.

Sławomir Koper w swojej najnowszej książce "Życie prywatne elit władzy PRL" kreśli sylwetkę Bolesława Piaseckiego, przywódcy Ruchu Narodowo-Radykalnego "Falanga", a po wojnie twórcy Stowarzyszenia PAX. Jej fragmenty - dzięki uprzejmości wydawnictwa "Czerwone i Czarne" - publikujemy premierowo tylko w Wirtualnej Polsce! Te fakty cię zaskoczą! Pisarz ujawnia m.in., że Piaseckiego połączył romans z okrytą złą sławą Julią Brystiger, czyli "Krwawą Luną". Dowiedz się, jaka jest zagadka tajemniczej śmierci pierworodnego syna polityka, Bohdana. Kto stał za jego porwaniem i zabójstwem?

(js)

Na zdjęciu z 28.11.1937 r. przemówienie Bolesława Piaseckiego. Na pierwszym planie widoczny również członek "Falangi" z naszywką na mundurze przedstawiającą flagę organizacji.


Opinie (102)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Le Chapelier fou 2015-02-22 (05:53) 2 lata 3 miesiące 1 dzień 8 godzin i 52 minuty temu

G. Herling-Grudziński "Dziennik pisany nocą" Neapol(1990r) 1 września-" bo jakaż konkluzja trzystu stronicowej (przyp. A. Dudka i G. Pytla) biografii politycznej Piaseckiego? Że"wielki talent polityczny"(zdaniem St.Kisielewskiego), "człowiek urodzony z genami przywódcy Narodu"(zdaniem Jana J. Lipskiego) przegrał po kolei wszystkie swoje gry polityczne: przed wojną z sanacją, potem z Niemcami, z Rosjanami, z komunistami, z Kościołem..... Kisiel twierdzi w swoim "Abecadle", że wielki talent polityczny trafił na złe rozdanie kart". MOIM ZDANIEM faktycznie sprawa pachnie naftaliną(no,historią), skoro przenikliwy obserwator G.H-G. dezawuuje.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Zibi 2017-01-19 (23:14) 4 miesiące 3 dni 15 godzin i 31 minut temu

Niewątpliwie ciekawa postać. Niewątpliwie nie jednoznaczna z uwagi na zainstalowanie się w PRL na wysokich stanowiskach. Co miał robić człowiek w PRL-u, wykształcony, kompetentny? Pójść na kompromis aby przeżyć godnie i uratowac to co się da uratować. Założył PAX , który w tamtym czasie był jedynym wyjściem. Były Kluby Inteligencji Katolickiej i co też też nie dobrze. Należy podkreślić, że sam Kardynał Wyszyński poparł go i cały episkopat. Co najważniejsze zwalczał opcję prożydowską w partii, co świadczy, że poglądów nie zmienił. W końcu zamordowali mu syna określeni ludzie, nie bardzo się kryjący ze swoją tożsamością. A dzieci ? Co was obchodzą losy dzieci, co za zaściankowość. Nie wykluczone, że odwiedzał domy uciech . I co, to go dyskwalifikuje jako człowieka? Czy wy tu piszący jesteście tacy czyści, bez grzechu? Ważne co zrobił dla Polski i jaki wywarł wpływ na politykę, Polskę, suwerenność, młodzież.

odpowiedz

54
16
~Sawq 2015-01-30 (12:14) 2 lata 3 miesiące 23 dni 2 godziny i 31 minut temu

Ciekawe, czy nasze dzisiejsze ONR pamięta, że ich poprzednicy po wojnie sprzedali się komunistom? Prawdziwymi narodowcami byli Adam Doboszyński i Tadeusz Bielecki, a Bolesław Piasecki to farbowany lis, jak ta cała jego Falanga.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Pokaż więcej komentarzy...

Najpopularniejsze

Brak popularnych artykułów.

Zostań naszym autorem!
Chcesz napisać artykuł historyczny?
Masz ciekawe wspomnienia, zdjęcia lub filmy z własnych rekonstrukcji historycznych?

Napisz do nas

Kontakt z redakcją

pozostało 5000 znaków

Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza jest Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Traugutta 115C. Dane osobowe będę przetwarzane w celu przekazania treści za pośrednictwem Serwisu historia.wp.pl. Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

Dziękujemy za kontakt!

Wiadomość została przesłana do redakcji serwisu.

zamknij okno